Wdrażanie systemu Lock Out / Tag Out, wymaga szczegółowych analiz i drobiazgowego przygotowania całego procesu. wstępny etap obejmuje:
- inwentaryzację posiadanych maszyn/urządzeń;
- określenie, czy jest możliwy wybór trybu pracy,
- kontrola, czy urządzenie jest zabezpieczone przed niespodziewanym uruchomieniem,
- sprawdzenie, czy może nastąpić kumulacja którejkolwiek z energii, jeśli tak to czy dostępne są urządzenia pozwalające unieszkodliwić zakumulowaną energię,
- sprawdzenie środowiska pracy, które może mieć wpływ na dobór wyposażenia LOTO.
- opracowanie procedur dla wybranych urządzeń,
- wybór systemu blokad Lock out – jednolitego systemu dla całego przedsiębiorstwa,
- dostosowanie i ewentualną modernizację wytypowanych urządzeń w celu uzyskania wymaganej liczby punktów blokowania energii;
- program szkoleń dla pracowników:
- upoważnionych (np. pracowników działu technicznego),
- narażonych (np. operatorów),
- pozostałych (firm zewnętrznych praacujących w obszarach z wdrożonym systemem LOTO).
Wdrażanie systemu Lock Out / Tag Out jest kończone przez oznakowanie wszystkich punktów blokowania energii oraz opracowanie instrukcji postępowania. Aby system LOTO mógł poprawnie działać, należy wyznaczyć koordynatora systemu, który będzie nadzorował i weryfikował procesy związane z procedurami Lock out. System LOTO powinien być ciągle doskonalony poprzez takie działania jak: monitorowanie, audyty i przeglądy.
Procedury Lock Out (LOTO) przy uruchamianiu
Równie ważne jest postępowanie przy załączaniu zasilania urządzenia po wykonaniu prac serwisowych. Schemat działań powinien być następujący:
- Sprawdzenie wszystkich stref urządzenia, czy nie pozostały elementy, które nie powinny znajdować się w strefie pracy urządzenia.
- Sprawdzenie, czy w strefach pracy urządzenia nie znajdują się nieuprawnione osoby.
- Sprawdzenie, czy wszystkie prace przygotowawcze zostały zakończone. Potwierdzić to powinny wszystkie osoby, które wykonywały prace przy urządzeniu.
- Poinformowanie wszystkich osób związanych z przeprowadzanymi pracami o uruchamianiu urządzenia.
- Odblokowanie źródeł energii, które zostały zablokowane.
- Załączenie energii i uruchomienie maszyny.
Nie każde prace serwisowe i diagnostyczne, mogą być realizowane po odcięciu źródeł energii. Zabezpieczenie pracownika przeprowadzającego regulacje takiej maszyny stanowi duże wyzwanie. W sytuacji braku możliwości odcięcia energii należy ją maksymalnie ograniczyć i monitorować. W tym celu stosuje się identyfikacje zagrożeń i ocenę ryzyka.